सेना प्रमुखको बहिर्गमनको हल्लाले युक्रेनमा असहमति देखिएको मस्कोको भनाइ

सेना प्रमुखको बहिर्गमनको हल्लाले युक्रेनमा असहमति देखिएको मस्कोको भनाइ

युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले कथितरूपमा आफ्ना लोकप्रिय सशस्त्र बल प्रमुख भ्यालेरी जालुज्नीलाई राजीनामा दिन दबाब दिन खोजेपछि युक्रेनका नेताहरू विभाजित भएको रुसले बुधबार दावी गरेको छ ।

क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेसकोभले मस्कोमा पत्रकारहरूसँग बर्खास्त गर्ने प्रयासको रिपोर्टले युक्रेनका नागरिक र सैन्य नेतृत्वबिच ‘बढ्दो मतभेद’ खुलासा भएको बताउनुभयो ।

रुसको सन् २०२२ को आक्रमण अघिदेखि सशस्त्र बलहरूको नेतृत्व गर्दै आउनुभएका जालुज्नीलाई बर्खास्त गर्न राष्ट्रपति जेलेन्स्की अगाडि बढ्नुभएको अफवाह यसै साता युक्रेनी मिडियामा फैलिएको थियो । विभिन्न रिपोर्टले जालुज्नीको स्थानमा जियुआर सैन्य जासुसी प्रमुख किरिलो बुडानोभलाई नियुक्त गर्ने बताएका छन् ।

राष्ट्रपतिले सोमबार कमान्डर–इन–चिफ जालुज्नीलाई भेटेर उभिएर राजीनामा पत्र लेख्न सुझाव दिनुभएको जेलेन्स्कीको कार्यालय र टोलीका स्रोतहरूलाई उद्धृत गर्दै युक्रेनी समाचार वेबसाइट जेडएनडटयुएले मङ्गलबार बताएको थियो ।

विभिन्न रिपोर्टअनुसार जालुज्नीलाई सल्लाहकार वा राजदूतका रूपमा भूमिका प्रस्ताव गरिएको थियो । जेडएनडटयुएको रिपोर्टअनुसार जालुज्नीले प्रस्ताव अस्वीकार गर्नुभयो र राष्ट्रपतिले उहाँलाई बर्खास्त गर्नुभएन । जेलेन्स्कीको कार्यालयले जालुज्नीलाई हटाउने योजनालाई अस्वीकार गरेको छ र मुलुकको रक्षा मन्त्रालयले सामाजिक सञ्जालमा एक पोस्ट गर्दै रिपोर्टहरू ‘सही नभएको’ बताएको छ ।

जेलेन्स्की आफैँले ती रिपार्टहरूमाथि कुनै टिप्पणी गर्नुभएको छैन । यसलाई केही मानिसले सैन्य नेतृत्वमा परिवर्तनको विचारका बारेमा जनमत परीक्षण गर्न चुहाइएको रूपमा हेरेका छन् । अर्थशास्त्रीहरूसँग एउटा उच्च प्रोफाइल अन्तरवार्तामा जालुज्नीले युद्धले गतिरोध उत्पन्न गरेको बताएपछि गत वर्ष दुवै व्यक्तिबिचको मतभिन्नता चर्चामा आएको थियो ।

राष्ट्रपति र उहाँका कमान्डर–इन–चिफबीचको सम्भावित दरारको पहिलो सङ्केतमा जेलेन्स्कीले सार्वजनिकरूपमा उक्त दावीलाई खारेज गर्नुभएको थियो ।

बुधबार मस्कोमा पेसकोभले सम्भावित गतिरोध युक्रेनको कमजोर सशस्त्र सेनाहरूको अपरिहार्य परिणाम भएको बताउनुभयो । “असफल जवाफी आक्रमण र मोर्चाहरूमा देखिएका समस्याका कारण किएभ प्रशासनका प्रतिनिधिहरू– दुवै सैन्य नेतृत्व र सर्वसाधारणबिच बढ्दो मतभेद निम्त्याउँदै गरेको स्पष्ट छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

उहाँले आफ्नो आक्रमणका लागि मस्कोको मनपर्ने भाषा प्रयोग गर्दै भन्नुभयो, “रुसको विशेष अभियान सफलतापूर्वक जारी रहँदा यी मतभेद बढिरहने छन् ।” एक वर्षभन्दा धेरै समयमा कुनै पनि पक्षले कुनै महत्त्वपूर्ण क्षेत्रीय लाभ हासिल गर्न सकेका छैनन् ।

nepal one