‘अन्तरात्मा’ ले कुर्सीमा बस्न अनुमति नदिएको पाकिस्तानी राजनीतिज्ञको भनाइ

‘अन्तरात्मा’ ले कुर्सीमा बस्न अनुमति नदिएको पाकिस्तानी राजनीतिज्ञको भनाइ

गत साता भएको निर्वाचनमा प्रान्तीय विधानसभा सिटमा विजयी घोषित भएका पाकिस्तानका एक राजनीतिज्ञले निर्वाचन नतिजामा धाँधली भएको विश्वासका कारण आफूले प्रतिद्वन्द्वीसँग हार मानेको बताउनुभएको छ ।

निर्वाचनका दिन अधिकारीहरूले मुलुकको मोबाइल फोन नेटवर्क बन्द गरेको र गणनामा २४ घन्टाभन्दा बढी समय लागेका कारण मतदानमा धाँधली र नतिजामा हेरफेरको व्यापक आरोप लागेको छ ।

कारागारमा रहनुभएका पूर्वप्रधानमन्त्री इमरान खानका वफादार स्वतन्त्र उम्मेदवारहरूले बिहीबार भएको राष्ट्रियसभा निर्वाचनमा सबैभन्दा धेरै सिट हासिल गरेर सेना समर्थित पाकिस्तान मुस्लिम लिग–नवाज (पिएमएल–एन) लाई सत्तारूढ बहुमत हासिल गर्न रोकेका छन् ।

स्वतन्त्र उम्मेदवारहरूले मुलुकका चार प्रान्तीय विधानसभामा खैबर पख्तुनख्वा, बलुचिस्तान, सिन्ध र पन्जाबमा एकैपटक भएको निर्वाचनमा पनि अपेक्षाभन्दा राम्रो प्रदर्शन गरेका छन् ।

वित्तीय राजधानी कराँचीमा जमात–ए–इस्लामी (जेआई) पार्टीका प्रमुख हाफिज नइमुर रहमानले सिन्ध विधानसभामा एक सिट जित्नुभएको छ । आधिकारिक परिणामअनुसार उहाँले २६ हजार दुई सय ९६ मत पाउँदा उपविजेतालाई २० हजार छ सय आठ मत प्राप्त भएको छ । तर उहाँले ११ हजार तीन सय ५७ मतका साथ चौथो स्थानमा रहेका खानको पाकिस्तान तेहरिक–ए–इन्साफ (पिटिआई) पार्टीसँग सम्बन्धित एक स्वतन्त्र उम्मेदवार वास्तविक विजेता भएको बताउनुभयो ।

“एक कर्तव्यनिष्ठ व्यक्तिका रूपमा म पिटिआई समर्थित उम्मेदवारले जितेको घोषणा गर्दछु र म उक्त सिटको लाभ लिने छैन”, रहमानले सोमबार पत्रकार सम्मेलनमा भन्नुभयो, “म मलाई दिइएको कुनै पनि अतिरिक्त मतलाई स्वीकार गर्दिनँ ।”

पिटिआईले सामाजिक सञ्जालमा उक्त कदमको प्रशंसा गरेको छ । पार्टीले सामाजिक सञ्जाल एक्समा लेखेको छ, “यसबाट फर्जी जनादेश लिन शासनद्वारा बाध्य पारिएका अन्य धेरै व्यक्तिलाई शक्ति प्राप्त हुनेछ ।” पछि जेआई र पिटिआईले उनीहरूले सम्भावित गठबन्धनका लागि काम गरिरहेका थिए भनेका छन् ।

मतदानमा र मतगणनामा धाँधली गरेर आफ्नो विजयलाई छिनेको दावी गर्दै पराजित उम्मेदारहरूले दर्जनौँ उजुरी दायर गरेका छन् । यद्यपि धाँधलीका कारण आफूलाई विजय प्राप्त भएको भनेर आरोप लगाउने एक मात्र विजयी उम्मेदवार रहमान हुनुहुन्छ ।

इस्लामवादी पार्टीले अन्य धेरै निर्वाचन क्षेत्रमा उनीहरूविरुद्ध गएको परिणामहरूलाई पनि चुनौती दिएको छ । पार्टीका प्रवक्ता जाहिद अस्करीले भन्नुभयो, “हामीसँग उच्च अदालतमा चारवटा निवेदन विचाराधीन छन् र अदालतमा दायर गर्नुपर्ने थप सिटमा धाँधलीका प्रमाणहरू सङ्कलन गर्दैछौँ ।”

गत साता भएको राष्ट्रिय निर्वाचनमा कुनै पनि पार्टी स्पष्ट विजेता नभएका कारण पाकिस्तानमा धेरै सातासम्म अनिश्चितता कायम रहने छ । दर्जनौँ निर्वाचन क्षेत्रका परिणामले अदालतमा चुनौतीको सामना गर्नुपरिरहेको छ र प्रतिद्वन्द्वी दलहरूले सम्भावित गठबन्धनका लागि छलफल गरिरहेका छन् ।

nepal one